ეჯმიაწინის მერიის დელეგაციის ორდღიანი ვიზიტი თბილისში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2015 წლის 13-14 ოქტომბერს, თბილისში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფებოდა სომხეთის რესპუბლიკის ეჯმიაწინის დელეგაცია, ქალაქის მერის - კარენ გრიგორიანის ხელმძღვანელობით.
მაღალი რანგის სტუმრები ჩამოვიდნენ საქართველოს დედაქალაქის ტრადიციული "თბილისობის" დღესასწაულისადმი მიძღვნილ „ეჯმიაწინის მხატვრები თბილისში“ სახელწოდებით გამოფენის გახსნაზე დასასწრებად. გამოფენის ინიციატორი არის „ჰაიარტუნ“ ცენტრი, ეპარქიის საეპისკოპოსოს მხარდაჭერით.
მერმა კარენ გრიგორიანმა და მერის მოადგილე ნორიკ მირზახანიანმა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქ ილია მეორის კურთხევით და მცხეთის მერის მიწვევით, 14 ოქტომბერს, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის სულიერ ცენტრში მონაწილეობა მიიღეს სვეტიცხოვლობის დღესასწაულში.
სომეხთა სულიერი ცენტრიდან ჩამოსული დელეგაციის წევრები მიიღო მცხეთის მერმა ავთანდილ ნემსიწვერაძემ. შეხვედრაზე ორი ქალაქის ხელმძღვანელმა პირებმა განიხილეს ურთიერთობის და თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხები და ორი ხალხის სულიერი ცენტრების თანამშრომლობის პერსპექტივები.
ვიზიტის ფარგლებში, ეჯმიაწინის მერიის დელეგაციის წევრები ეწვივნენ ოვანეს თუმანიანის ყოფილ სახლს და გაეცნნენ სამუშაოთა მიმდინარეობას. შემდეგ სტუმრებმა დაათვალიერეს რესტავრირებული „სურბ გევორგ“ ეკლესია, რომლის ხელახალი კურთხევა გაიმართება ამ დღეებში, და ეპარქიის საეპისკოპოსო. მერიის დელეგაცია ეწვია სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონს და ყვავილებით შეამკო სომეხ დიდებულთა საფლავები.
14 ოქტომბერს, საღამოს, საპატიო სტუმრებმა მონაწილეობა მიიღეს "ჰაიარტუნ" ცენტრში ორგანიზებულ „ეჯმიაწინის მხატვრები თბილისში“ სახელწოდებით გამოფენის გახსნაში.
მერი კარენ გრიგორიანი მიესალმა თბილისში გამოფენის ორგანიზებას, რომელიც მიეძღვნა ორი ხალხის კულტურათა დაახლოებას და ქალაქ ეჯმიაწინში საქართველოს სულიერი ცენტრის მხატვართა გამოფენის ორგანიზების მზადყოფნა გამოთქვა.

Двухдневный визит в Тбилиси делегации мэрии Эчмиадзина PDF Печать E-mail
13-14 октября 2015 года, с официальным визитом в Тбилиси находилась делегация города Эчмиадзина Республики Армения во главе с мэром города Кареном Григоряном.
Высокопоставленные гости приехали на открытие выставки «Художники Эчмиадзина в Тбилиси», посвященной традиционному Дню города – Тбилисоба, которую при поддержке резиденции главы Епархии инициировал центр «Айартун».
Мэр Карен Григорян и заместитель мэра Норик Мирзаханян с благословения Католикос-Патриарха Всея Грузии Илии II и по приглашению мэра города Мцхета, 14 октября, в Духовном центре Грузинской Православной Церкви приняли участие в праздновании Мцхетоба-Светицховлоба.
Членов делегации из Духовного центра ААЦ принял мэр города Мцхета Автандил Немсицверидзе. В ходе состоявшейся беседы главы двух городов обсудили вопросы углубления взаимоотношений и перспективы сотрудничества духовных центров двух народов.
В рамках визита члены делегации города Эчмиадзина посетили дом, где раньше жил Ованес Туманян, и осведомились о ходе работ. Затем гости осмотрели отреставрированную церковь Сурб Геворг, чин освящения которой состоится на днях, и резиденцию главы Епархии. Члены делегации мэрии посетили Тбилисский пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк» и возложили цветы к могилам достойных представителей армянского народа.
Вечером, 14 октября, почтенные гости присутствовали на открытии выставки «Художники Эчмиадзина в Тбилиси», организованной в центре «Айартун».
Мэр Карен Григорян поприветствовал открытие выставки в Тбилиси, посвященной сближению культур двух народов, и выразил готовность организовать в Эчмиадзине выставку художников грузинского духовного центра.