ფერისცვალების დღესასწაული საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2016 წლის 3 ივლისს, სომეხთა სამოციქულო წმიდა ეკლესიამ აღნიშნა ხუთ მთავარ დღესასწაულთაგან ერთი - იესო ქრისტეს ფერისცვალების დღესასწაული, რაც საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ეკლესიებში აღინიშნა საღმრთო ლიტურგიით.
დილიდან მხიარული და საზეიმო განწყობა სუფევდა თბილისის „სურბ გევორგ“ საკათედრო და თბილისის „ სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიებში. მორწმუნეები მიდიოდნენ ერთ-ერთ საყვარელ - იესო ქრისტეს ფერისცვალების დღესასწაულში ან, როგორც ხალხი უწოდებს მას, ვარდავარის აღინიშვნაში მონაწილეობის მისაღებად.
„სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძარში საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის, მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის წინამძღოლობით საღმრთო ლიტურგია აღავლინა „სურბ გევორგ“ ეკლესიის კანდელაკმა მღვდელმა ღევონდ თოფაშიანმა. ავლაბრის „სურბ ეჯმიაწინ“ ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგია აღავლინა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის თანაშემწემ, არქიმანდრიტმა ხორენ ჰოვანისიანმა.
წარმართული პერიოდიდან იღებს სათავეს ქრისტიანულ ტრადიციაში გადმოსული ერთმანეთზე წყლის შესხურვის ჩვევა ანუ ვარდავარი. ეს ჩვევა ეკლესიების ეზოებში გამოიხატება ამ დღეს გაჩაღებული წუწაობით. „ჰაიარტუნ“ ცენტრის ორგანიზებული მხიარული სიმღერა, მუსიკა და სომხური ცეკვა გავრცელდა მთელს უბანში. წუწაობაში ჩარეთნენ ასაკოვანები, ახალგაზრდები, სტუმრები, საღმრთო ლიტურგიაზე მოსულები, ამით გამოიწვიეს ცეკვასა და წუწაობაში სიამოვნებით ჩართული უამრავი ტურისტის ინტერესი და გაკვირვება.
ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს ფერისცვალების დღესასწაულთან დაკავშირებული საღმრთო ლიტურგიების შემდეგ, საზეიმო ღონისძიებები გაიმართა ახალციხის „გრიგორ ლუსავორიჩ“, ახალქალაქის „სურბ ხაჩ“, ნინოწმინდის "სურბ სარგის" და ბათუმის "სურბ ფრკიჩ“ ეკლესიებში.

3-го июля 2016 года Армянская Апостольская Святая Церковь отметила один из пяти Великих праздников - Преображение Господа нашего Иисуса Христа. В честь праздника в церквях Епархии ААЦ в Грузии отслужили Божественную и Бессмертную Литургию.
С самого утра в Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси и в церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре царило веселое настроение и оживление. Прихожане шли в церковь, чтобы стать участниками одного из любимых в народе праздников – Преображения Господа нашего Иисуса Христа или Вардавар. В Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси под председательством Предводителя Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, Божественную и Бессмертную Литургию отслужил ключарь Кафедральной церкви Сурб Геворг г. Тбилиси, о. Гевонд Топашян. А в церкви Сурб Эчмиадзин на Авлабаре литургию совершил помощник предводителя Епархии ААЦ в Грузии, архимандрит Хорен Оганесян. Идущая со времён язычества и получившая христианское толкование традиция обливать друг друга водой или Вардавар нашла свое выражение в обливании, начавшемся в церковных дворах. Под веселую музыку и песни, организованные центром «Айартун», армянский традиционный круговой танец звучал на празднике Вардавар и охватил территорию, прилегающую к церкви. В веселье приняли участие стар и млад, гости и участники литургии, вызывая среди многих туристов удивление и интерес. Они, в свою очередь, с удовольствием присоединились к обливающимся и танцующим. В храме Св. Григория Просветителя г. Ахалцихе, церкви Сурб Хач (Св. Креста) г. Ахалкалаки, церкви Сурб Саркис в Ниноцминда, церкви Сурб Пркич г. Батуми после литургии состоялись торжества по случаю праздника Преображения Господа нашего Иисуса Христа.