Երիտասարդության բարեխոս Սուրբ Սարգիս զորավարի տոնը նշվեց Վիրահայոց թեմում PDF Տպել Էլ.փոստ
AՍուրբ Սարգիս զորավարի, նրա Մարտիրոս որդու և 14 զինակիցների հիշատակության օրը Հայ Առաքելական Ուղղափառ Սուրբ Եկեղեցու 1շարժական տոներից է: 2019 թվականին այն նշվեց  փետրվարի 16-ին:  Ն.Ս.Օ. Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի տնօրինությամբ, Սուրբ Սարգիս զորավարի տոնը հռչակվել է Երիտասարդների օրհնության օր:
Թբիլիսահայության շրջանում հաստատված ավանդույթի համաձայն, Սուրբ Սարգսի տոնակատարությունը 2սկսվում է Սրբի անունը կրող մատուռ ուխտագնացությամբ: Փետրվարի 15-ին, նախատոնակի օրը,  հավաքվելով Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու բակում, հավատացյալների մեծաթիվ թափորը Սուրբ Գևորգ և Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիների հոգևոր հայրերի առաջնորդությամբ, Սուրբ Սարգսի տոնը ավետող նկարներով, սրբապատկերներով և խաչվառներով, շարականների երգեցողությամբ ուղղվեց դեպի Խարփուխի Սուրբ Սարգիս Զորավարի անվան խոնարհված եկեղեցի: 3
Բազմամարդ թափորը, որտեղ գերակշռում էին երիտասարդները, հինավուրց մատուռի մոտ աղոթք անելուց և մոմեր վառելուց, շարականներ երգելուց  հետո խաչերթով հասավ Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի, որտեղ թափորին միացան հարյուրավոր հավատացյալներ:
4Հավատացյալներով լեփ-լեցուն եկեղեցում,Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերշ. Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ,  տեղի ունեցավ երեկոյան ժամերգություն: Հավարտ ժամերգության  Թեմակալ առաջնորդը կատարեց նախատոնակ՝ Երիտասարդության օրհնության կարգ: 5
Սուրբ Սարգիս Զորավարի տոնն ընդունված է նշել ոչ միայն եկեղեցական ծեսով, աղոթքով, այլեւ ժողովրդական սովորույթներով: Հավատարիմ նվիրական ավանդույթին, եկեղեցում երիտասարդներին բաժանվեցին աղի բլիթներ, քանզի Սուրբ Սարգիս զորավարը երիտասարդների արագահաս բարեխոսն ու սիրո երազանքն իրականացնող Սուրբ է:
6Փետրվարի 16-ին Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում  Վիրահայոց թեմի առաջնորդի հանդիսապետությամբ մատուցվեց տոնական Սուրբ Պատարագ: Հընթացս Սբ. Պատարագի, պատարագիչ քահանա արժ. Տեր Մանուկ քահանա 7Զեյնալյանը հավուր պատշաճի քարոզ խոսեց, մեկնելով Սուրբ Սարգսի տոնի խորհուրդը:
Սուրբ Սարգսի տոնը  հավուր պատշաճի նշանավորվեց Վիրահայոց թեմի գործող եկեղեցիներում:
Ախալքալաքի Սուրբ խաչ եկեղեցում  նախատոնակ և երիտասարդների օրհնության կարգ կատարելուց հետո, հաջորդ օրը՝ 8հավատցյալները տարբեր գյուղերից ուխտագնացությամբ հավաքվեցին Դիլիսկայի Սբ. Սարգիս եկեղեցում, որտեղ Ախալքալաքի Սբ. Խաչ եկեղեցու երգչախմբի մասնակցությամբ տոնական Սբ. Պատարագ մատուցեց արժ. Տեր Տիգրան քահանա Մխիթարյանը: 9
Իսկ Ախալցիխեի շրջանի հավատացյալները նախատոնակի օրը ձիավոր Սրբի նմանակությամբ ուխտագնացություն իրականացրեցին Սազելի Սուրբ Սարգիս եկեղեցի, որտեղ երեկոյան ժամերգությունից հետո 10կատարվեց նախատոնակ, իսկ հաջորդ օրը արժ. Տեր Թորգոմ քահանա Վարդանյանի  ձեռամբ մատուցվեց տոնական Սուրբ Պատարագ:  52365617
Երկու օր շարունակ տոնական աշխուժություն էր տիրում նաև Նինոծմինդայի Սրբի անունը կրող եկեղեցում: Նախատոնակին 52308666օրհնության կարգից հետո երիտասարդներին բաժանվեցին Ռաֆայել Ջավախ կենտրոնի սաների պատրաստած աղի բլիթները: Հաջորդ օրը արժ. Տեր Արմաշ քահանա Պողոսյանը մատուցեց  Սբ. Պատարագ:
Սուրբ Սարգսի տոնը հավուր պատշաճի՝ տոնական Սուրբ Պատարագով, երիտասարդության օրհնության կարգով և ժողովրդական սովորությունների պահպանմամբ նշանավորվեց նաև Բաթումի Սբ. Փրկիչ եկեղեցում:
Վիրահայոց թեմն իր շնորհակալությունն է հայտնում Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության ճանապարհային ոստիկանության ծառայությանը՝ Թբիլիսիում հավատացյալների խաչերթին ուղեկցելու և երթևեկային ճանապարհով խաղաղ ընթացքն ապահովելու համար:

Любимый праздник молодежи «Сурб Саркис» отметили в Епархии ААЦ в Грузии PDF Печать E-mail
AДень памяти Святого Полководца Саркиса, его сына Мартироса и 14 1его соратников, Армянская Апостольская Православная Святая Церковь отмечает каждый год. Это передвижной праздник, и в 2019 году его отмечали 16 февраля. Распоряжением Католикоса Всех Армян Его Святейшества Гарегина II, праздник Сурб Саркис провозглашен Днем благословения молодых.
2По традиции тбилисских армян, праздник Св. Полководца Саркиса начался с паломничества к часовне, носящей его имя. 15 февраля, в преддверии праздника, верующие армяне, молодежь, собрались во дворе церкви Сурб Эчмиадзин и во главе с духовными отцами церквей Сурб Геворг и Сурб Эчмиадзин,3 с иконами Св. Саркиса и хоругвями, исполняя песни и шараканы, направились к часовне Сурб Саркис, которая находится в районе Харпух.
Многолюдное шествие, в котором в основном были молодые люди, помолились у 4старинной часовни, зажгли свечи, исполнили шараканы, а затем направились к кафедральной церкви Сурб Геворг на Мейдане, где к ним присоединились другие верующие и молодежь.
С многочисленными верующими в церкви, во главе с Его Преосвященством Епископом 5Вазгеном Мрзаханяном, Предводителем Епархии ААЦ в Грузии, провели вечернюю службу. В завершении  службы, Глава Епархии провел обряд благословения молодежи.
Праздник Сурб Саркис принято отмечать не только по церковному календарю, но и по народным традициям, согласно 6которым в церкви молодым раздали соленые лепешки. Отметим, что Святой Полководец Саркис считается покровителем и заступником молодежи, а также Святым, который исполняет желания молодых.
16 февраля в кафедральной церкви Сурб Геворг, во главе с Предводителем Епархии7 ААЦ в Грузии, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном, была проведена праздничная Святая Литургия. Во время литургии, проповедующий святой отец Манук Зейналян должным образом представил таинство и значение праздника Святого Полководца Саркиса.
Этот праздник отмечали также во всех действующих церквях Епархии ААЦ в Грузии.
8После того как в церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки провели предпраздничную литургию и обряд благословения молодежи, на следующий день из разных деревень паломники собрались в церкви Сурб Саркис села Дилиска, где при участии 9хора церкви Сурб Хач г. Ахалкалаки, Святую Литургию провел достопочтенный святой отец Тигран Мхитарян.
А верующие г. Ахалцихе в канун праздника по подобию всадника Св. Саркиса организовали шествие паломников к 10церкви Сурб Саркис с. Сазели, где провели вечернюю службу, а на следующий день во главе с достопочтенным святым отцом Торгомом Варданяном была проведена празднична Святая Литургия.
Два дня беспрестанно праздничное оживление чувствовалось также в церкви Сурб Саркис г. Ниноцминда. В предпраздничный день после обряда благословения молодежи раздали52365617 соленые лепешки, которые испекли воспитанники центра Рафаэль Джавах. На следующий день, достопочтенный отец, священник Армаш 52308666Погосян провел праздничную Святую Литургию.
Праздник Святого Полководца Саркиса достойно отметили в церкви Сурб Пркич г. Батуми, где провели праздничную Святую Литургию, обряд благословения молодежи, также принимая во внимание народные традиции.
Епархия ААЦ в Грузии благодарит Службу Транспортной Полиции Министерства Внутренних Дел Грузии за содействие в сопровождении паломников, верующих тбилисских армян, и за обеспечение порядка на дороге во время мирного шествия граждан.