საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი დაესწრო საქართველოს რელიგიის სააგენტოს 2015 წლის ანგარიშის პრეზენტაციას PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2
2016 წლის 16 თებერვალს, თბილისის "ქორთიარდ მარიოტის" წვეულებათა დარბაზში გაიმართა საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს 2015 წლის საქმიანობის ანგარიშის პრეზენტაცია, რომელშიც მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა და მღვდელმა მამა ნარეკ კუშჩიანმა.
სააგენტოს ანგარიშს ესწრებოდნენ როგორც სხვადასხვა რელიგიური თემების, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციების და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები.
სააგენტოს შესრულებულ სამუშაოთა ანგარიშით გამოვიდა საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე. სააგენტოს განცხადებით, წინა წლებთან შედარებით, გაუმჯობესებულია რელიგიური უმცირესობების სამართლებრივი მდგომარეობა. მთავრობამ მნიშვნელოვნად გაზარდა იმ რელიგიური თემების დაფინანსება, რომელთა ნაწილი დაზარალდა კომუნისტური მმართველობის წლებში.

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии принял участие в презентации отчета о деятельности Государственного агентства по вопросам религии в Грузии за 2015 год |
16 февраля 2016 года, в актовом зале гостиницы «Кортъярд Мариотт» г. Тбилиси состоялась презентация отчета о деятельности Государственного агентства по вопросам религии в Грузии за 2015 год, на которой также присутствовали предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян и священнослужатель отец Нарек Кущян. На мероприятии присутствовали представители дипломатического корпуса, разных религиозных общин и международных организаций. С отчетом Агентства о проделанной работе выступил председатель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе. По данным отчета Агентства, по сравнению с прошедшими годами, улучшился правовой статус религиозных меньшинств. Государство значительно увеличило финансирование тех религиозных организаций, часть которых пострадала в годы коммунистического правления. |