სომხური არმიის დღე აღნიშნეს ახალქალაქში და ახალციხეში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2017 წლის 29 იანვარს, ახალქალაქის ახალგაზრდულ  ცენტრში  გაიმართა ღონისძიება, რომელიც მიეძღვნა სომხური არმიის  25-ე წლისთავს.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ახალგაზრდული ცენტრის   სხვადასხვა ასაკისა და ინტერესის აღსაზრდელები,  ასევე ინდივიდუალური მომღერალი ალფონ კულაღსზიანი სოფელ კარტიკამიდან.
ღონისძიების ორგანიზებას მხარი  დაუჭირეს ახალგაზრდული ცენტრის პედაგოგებმა. შესრულდა სიმღერები, ცეკვები, მოეწყო პატარა ინსცენირება, წაიკითხეს ლექსები.
პატარა ბავშვები დიდი ენთუზიაზმით და სიამაყით კითხულობდნენ პატრიოტულ ლექსებს.
ღონისძიების ბოლოს დამსწრეებს და მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა ცენტრის დირექტორმა, არტურ გაბრიელიანმა.
"გილოცავთ სომხური არმიის 25-ე წლისთავს. სომეხ ხალხს თავისი ისტორიის მანძილზე   ბევრჯერ ჰქონდა ძლიერი ,  მცირე კონტინგენტით, მაგრამ თითქმის ყოველთვის წარმატებული არმია. შეგვიძლია ვთქვათ, რომ სომხური არმია შედგა და ძლიერია, ამის ნათელი დასტური აპრილის ოთხდღიანი ომია“, - განაცხადა    არტურ გაბრიელიანმა.
ღონისძიება დასრულდა მაყურებლისა და მონაწილეთა მილოცვებითა და პატრიოტული სიმღერებით.
2017 წლის 29 იანვარს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ახალციხის „სურბ გრიგორ ლუსავორიჩ“ ეკლესიაში, სომხური არმიის   ფორმირების  25-ე წლისთავთან დაკავშირებით, აღევლინა საღმრთო ლიტურგია, რომლის დროსაც მწირველმა მღვდელმა მამა თორგომ ვარდანიანმა იქადაგა სომხური არმიის, სომხეთის შეიარაღებული ძალების რესტრუქტურიზაციის შესახებ და მორწმუნეებს მიულოცა დღესასწაული.
საღმრთო ლიტურგიის შემდეგ, სულიერი მოძღვრის ღირსეული მღვდლის, ჰაკობ საჰაკიანისა, და მღვდელ თორგომ ვარდანიანის მიერ შესრულდა პანაშვიდის წესი, სომხური არმიის გმირულად დაცემული ჯარისკაცების ხსოვნის უკვდავსაყოფად.

День Армянской армии отметили в Ахалкалаки и Ахалцихе PDF Печать E-mail
29-го января 2017 года, в Молодежном центре Ахалкалаки состоялось мероприятие, приуроченное к 25-летию Армянской армии.
В мероприятие приняли участие воспитанники молодежного центра разного возраста и разных предпочтений, а также сольный исполнитель Альфон Кулагсзян из деревни Картикам.
Поддержку в организации мероприятия, которое состояло из музыкальных и танцевальных номеров, небольших сценических постановок и художественного чтения, оказали преподаватели молодежного центра.
Из уст маленьких детей очень гордо и вдохновляюще звучали слова похвалы, поддержки и поощрения.
По завершении мероприятия с приветственными словами к присутствующим и участникам обратился директор молодежного центра Артур Габриэлян.
«Поздравляю всех с 25-ой годовщиной формирования Армянской армии. Армянский народ в ходе своего исторического существования много раз имел сильную армию, и несмотря на свою частую немногочисленность, она почти всегда добивалась больших успехов. Теперь уже можно сказать, что наша армия сильная и состоявшаяся, и прекрасным доказательством тому является апрельская четырехдневная война,» - подчеркнул Артур Габриэлян.
В конце мероприятия зрители и участники обменялись поздравлениями, прозвучало попурри военно-патриотических песен.
29-го января 2017 года, в храме Св. Григория Просветителя г. Ахалцихе (Епархия ААЦ в Грузии), совершили Божественную Литургии по случаю 25-летия Вооруженных сил Армении. В ходе Божественной Литургии проводивший богослужение о. Торгом Варданян надлежащим образом произнес проповедь о формировании армянской армии, Вооруженных сил Армении, и поздравил верующих с праздником.
По завершении Божественной Литургии духовный пастырь о. Акоп Саакян и о. Торгом Варданян отслужили панихиду в память погибших за родину армянских воинов.