ცნობილი მხატვრის ნამუშევრების გამოფენა და შეხვედრა მწერალსა და მთარგმნელთან PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 16 თებერვალს, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს ინიციატივით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის 20190216 135254„ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით,  გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში, გაიხსნა, ცნობილი მხატვრის, ყოფილ საბჭოთა კავშირის რესპუბლიკებში ჩატარებული და ასევე საერთაშორისო  გამოფენების მონაწილის, სომხეთის მხატვართა კავშირის წევრების, არმენ ხოჯოიანისა და მისი მეუღლის- ანა ადიანის ნამუშევრების გამოფენა და გაიმართა შეხვედრა მწერალ-თარგმნელთან, ვარდან ფერეშეთიანთან. ღონისძიება ორი დიდი სომეხის, ჰოვანეს თუმანიანისა და არქიმანდრიტ კომიტასის საიუბილეო წელს მიეძღვნა.
გამოფენის გახსნას ესწრებოდნენ სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, რუბენ სადოიანი, საელჩოს დიპლომატები და თბილისის სომხური თემის წევრები.
გამოფენის გახსნას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, 20190216 135509ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
ცენტრის კედლები მორთული იყო ცნობილი მხატვრის ფერწერული, გრაფიკული და სპილენძისაგან ამოკვეთილი ნამუშევრების მდიდარი პალიტრით, ასევე საინტერესო კოლაჟური ტიპის ნამუშევრებით. თითოეული სტუმარი თავისდა უნებლიედ ფიქრობდა ხელოვნების  დიდოსტატის გამოხატულ აზრზე და თავისებურად აღიქვამდა მის შემოქმედებას.
მკვეთრი ფერებითა და მდიდარი ფანტაზიით შექმნილი ნამუშევრები თავისებურად 20190216 143217ჰარმონიაში მოდიოდა გრაბარიდან (ძველსომხური ენა) და რუსულიდან თარგმანების, ისევე საკუთარი ნაწარმოებების რამდენიმე კრებულის ავტორ, ვარდან ფერეშეთიანთან. პროზაიკოსისა და მთარგმნელის შინაგანი სამყაროს, მისი აზროვნების სტილის თავისებური გამოვლინება გახდა, არქიმანდრიტ კომიტასისადმი მიძღვნილი ესე, რომელიც ავტორმა თითონ წაიკითხა და წარუდგინა დამსწრე საზოგადოებას.
გამოფენა და შეხვედრა მწერალსა და მთარგმნელთან ასევე ხელოვნებისა და ლიტერატურის ორი მუშაკის სულის გამოძახილი გახლდათ წარდგენილიყვნენ თბილისში, ქედი მოეხარათ იმ ქალაქის წინაშე, სადაც ადრე თავისი ძირეული განვითარება ჰპოვა სომხურმა ხელოვნებამ და ლიტერატურამ.

An exhibition of paintings by famous artist and a meeting with a writer and translator PDF Print E-mail
AOn February 16, 2019, at the initiative of the Embassy of the Republic of Armenia in Georgia and with the support from the20190216 135254 "Hayartun" Center of the Armenian Diocese in Georgia, the exhibition of works of Armen Khojoyan, well-known painter, participant of all-union and international exhibitions, member of Artists Union of Armenia and his spouse Anna Adiyan (also a member of Artists Union of Armenia) was opened, as well as a meeting with prose writer Vardan Fereshetyan took place at Calouste Gulbenkian Hall of the "Hayartun" Center. The event was dedicated to the jubilee of two great Armenian figures – Hovhannes Tumanyan and Komitas Vardapet (celibate priest).
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Georgia Ruben Sadoyan, embassy diplomats and members of the Armenian community in Georgia attended the exhibition.
20190216 135509The event was honored with the presence of the Primate of the Armenian Diocese in Georgia, His Grace Bishop Vazgen Mirzakhanayn.
The walls of the hall were decorated with paintings, graphics, copper engravings 20190216 143217and interesting collages which represented the rich world of art of the artist. Each attendee thought about the ideas expressed by the great master of the art and peculiarly understood and analyzed them in their mind.
There was a unique harmonization of colorful paintings created by rich imagination with the translations from Grabar (Old Armenian language) and Russian by the author of several collections of his own writings Vardan Fereshetyan.  The author read an essay devoted to Komitas Vardapet which became the expression of the world and mindset of the novelist and translator.
The exhibition and meeting with novelist and translator was also a desire for the two artists to be represented in Tbilisi and bow head before the city where Armenian art and literature developed.