ცნობილი მხატვრის ნამუშევრების გამოფენა და შეხვედრა მწერალსა და მთარგმნელთან PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 16 თებერვალს, საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს ინიციატივით და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის 20190216 135254„ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით,  გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში, გაიხსნა, ცნობილი მხატვრის, ყოფილ საბჭოთა კავშირის რესპუბლიკებში ჩატარებული და ასევე საერთაშორისო  გამოფენების მონაწილის, სომხეთის მხატვართა კავშირის წევრების, არმენ ხოჯოიანისა და მისი მეუღლის- ანა ადიანის ნამუშევრების გამოფენა და გაიმართა შეხვედრა მწერალ-თარგმნელთან, ვარდან ფერეშეთიანთან. ღონისძიება ორი დიდი სომეხის, ჰოვანეს თუმანიანისა და არქიმანდრიტ კომიტასის საიუბილეო წელს მიეძღვნა.
გამოფენის გახსნას ესწრებოდნენ სომხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, რუბენ სადოიანი, საელჩოს დიპლომატები და თბილისის სომხური თემის წევრები.
გამოფენის გახსნას თავისი კურთხეული დასწრებით პატივი დასდო საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა, მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ, 20190216 135509ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა.
ცენტრის კედლები მორთული იყო ცნობილი მხატვრის ფერწერული, გრაფიკული და სპილენძისაგან ამოკვეთილი ნამუშევრების მდიდარი პალიტრით, ასევე საინტერესო კოლაჟური ტიპის ნამუშევრებით. თითოეული სტუმარი თავისდა უნებლიედ ფიქრობდა ხელოვნების  დიდოსტატის გამოხატულ აზრზე და თავისებურად აღიქვამდა მის შემოქმედებას.
მკვეთრი ფერებითა და მდიდარი ფანტაზიით შექმნილი ნამუშევრები თავისებურად 20190216 143217ჰარმონიაში მოდიოდა გრაბარიდან (ძველსომხური ენა) და რუსულიდან თარგმანების, ისევე საკუთარი ნაწარმოებების რამდენიმე კრებულის ავტორ, ვარდან ფერეშეთიანთან. პროზაიკოსისა და მთარგმნელის შინაგანი სამყაროს, მისი აზროვნების სტილის თავისებური გამოვლინება გახდა, არქიმანდრიტ კომიტასისადმი მიძღვნილი ესე, რომელიც ავტორმა თითონ წაიკითხა და წარუდგინა დამსწრე საზოგადოებას.
გამოფენა და შეხვედრა მწერალსა და მთარგმნელთან ასევე ხელოვნებისა და ლიტერატურის ორი მუშაკის სულის გამოძახილი გახლდათ წარდგენილიყვნენ თბილისში, ქედი მოეხარათ იმ ქალაქის წინაშე, სადაც ადრე თავისი ძირეული განვითარება ჰპოვა სომხურმა ხელოვნებამ და ლიტერატურამ.

Выставка работ известного художника и встреча с писателем-переводчиком PDF Печать E-mail
A16 февраля 2019 года, по инициативе Посольства Республики Армения в Грузии и при содействии центра «Айартун» Епархии 20190216 135254Армянской Апостольской Церкви в Грузии, в зале им. Галуста Гюлбенкяна центра «Айартун» открылась выставка известного художника, участника всесоюзных и зарубежных выставок, члена Союза художников Армении, Армена Ходжояна и его супруги Анны Адиян. Также состоялась встреча с писателем Варданом Ферешетяном. Мероприятие было приурочено к юбилейным датам двух великих армянских сыновей – Ованеса Туманяна и Архимандрита Комитаса.
На открытии выставки присутствовал Чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Грузии Рубен 20190216 135509Садоян, дипломаты посольства, члены тбилисской армянской общины.
Своим присутствием мероприятие почтил Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян.
Стены зала центра «Айартун» украшали разнообразные работы – живопись, графика, медные гравюры, а также интересные коллажи. Каждый посетитель невольно задумывался над идеями, высказанными художником, расшифровывая их по-своему.20190216 143217
Своеобразную гармонию, созданную богатой и красочной фантазией переводов с грабара (древнеармянский язык) и русского языков, а также собственные произведения представил автор нескольких сборников стихов, Вардан Ферешетян. Проявлением глубины души писателя-переводчика, выражением его мировозрения стало эссе, посвященное Комитасу, которое автор представил лично.
Выставка и встреча с писателем-переводчиком это зов души двух представителей искусства и литературы, которые хотели побывать в г. Тбилиси и поклониться городу, где в свое время активно развивалось армянское искусство и литература.