„ასწავლე, სომხეთისთვის“ საგანმანათლებლო პროგრამის პრეზენტაცია საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“ ცენტრში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 14 მარტს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიის „ჰაიარტუნ“  ცენტრში გაიმართა შეხვედრა „ასწავლე, სომხეთისთვის“  საგანმანათლებლო ფონდის წარმომადგენლებთან, გორ ნაზარიანთან და ანჟელა ავაგიანთან. შეხვედრის მიზანი იყო ფონდის უკვე ხუთ წლიანი ისტორიის მქონე და ერევანში, ვანაძორში და არცახში მოქმედ პროგრამაში ასევე  საქართველოს სომეხთა ეპარქიის  სხვადასხვა სპეციალისტების ჩართვა.  ფონდმა  სამუშაოები შეასრულა, რათა განათლება სომხეთის ყველა რეგიონში მრავალფენოვანი და 1გავრცელებული გაეხადა, ასევე იმ მიმართულებით, რომ ბაშვებს ჰქონოდათ თავიანთი პოტენციალის მთლიანად აღმოჩენის შესაძლებლობა, პროგრამის ყველა საგნის ფარგლებში. ეს შეუძლიათ გააკეთონ სხვადასხვა სპეციალისტებს, რომლებიც პედაგოგიკაში გადამზადების გავლის შემდეგ ნებაყოფლობით გაემგზავრებიან სომხეთის რეგიონებში და შეავსებენ სკოლის სისტემის იმ სასწავლო საგნების სპეციალისტების ცარიელ ადგილებს, რომლებიც  არსებობს ამ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
„ასწავლე, სომხეთისთვის“  ფონდის მოზიდვისა და აღწერის ხელმძღვანელი  გორ ნაზარიანი დამსწრეებს დეტალურად წარუდგინა წინამდებარე 2ფონდის საქმიანობის მიმართულებები, რგოლები და მიდგომები. მნიშველობა მიანიჭა ფონდის საგანმანათლებლო თანასწორობის და ახალგაზრდების ლიდერობის, პროფესიული შესაძლებლობების განვითარების ორ წლიან პროგრამას.  სომხური თემის წევრებს მოუწოდეს პროგრამაში აქტიურად  ჩართვისკენ.
დამსწრეებმა წამოყენებული საკითხების მეშვეობით განმარტეს პროგრამის უპირატესობები, მოთხოვნები და განაცხადის შეტანის წესი. საკითხი ეხებოდა ასევე სპეციალისტების მონაწილეობას საქართევოლდან, ასაკობრივ შეზღუდვების, შეთანხმების გაუქმების ან კვლავ გაგრძელების საკითხებს. შეხვედრის დასასრულს დამსწრეებს დაურიგდათ ბუკლეტები და სავიზიტო ბარათები.

Презентация образовательной программы «Обучай - Армения» в центре «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии PDF Печать E-mail
A14 марта 2019 года в центре «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии состоялась встреча с представителями образовательной программы «Обучай – Армения», Гором Назаряном и Анжелой Авагян. Цель встречи – подключить разных специалистов из армянской общины Грузии к программе уже имеющего пятилетнюю историю фонда, осуществляющего свою 1деятельность в Ереване, Ванадзоре и Арцахе. Деятельность фонда направлена на то, чтобы сделать образование всеобъемлющим и более разносторонним во всех регионах Армении, и чтобы предоставить детям возможность полностью раскрыть свой потенциал по всем предметам, предусмотренным программой. В этом могут принять участие специалисты, которые после прохождения соответствующей переподготовки по педагогике, добровольно отправятся в разные области Армении и заполнят те открытые места преподавательского состава школьной системы, которые существуют на данный момент в тех или иных учебных заведениях.
2Гор Назарян, руководитель Фонда «Обучай - Армения» по набору и вовлечению, детально представил присутствующим все направления деятельности фонда, а также подходы и рамки, в которых они работают. Была подчеркнута важность работы фонда и двухгодичной программы, направленной на обеспечение равноправия в сфере образования, молодежного лидерства и развития профессиональных возможностей. Представители фонда призвали членов армянской общины принять активное участие в реализации данного проекта.
Задавая вопросы, присутствующие определили приоритеты программы, требования и порядок подачи заявок. Вопросы также касались участия в программе специалистов из Грузии, возрастных ограничений, вопросов расторжения или возобновления соглашения. В конце встречи присутствующим раздали брошюры и визитные карточки.