ხალხური თეატრის პრემიერა მიეძღვნა ჰოვჰანნეს თუმანიანის 150 წლის იუბილეს PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
A2019 წლის 3 აპრილს, ბათუმის მუსიკალური თეატრის დარბაზში გაიმართა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ბათუმის ალ. მანთაშიანც ცენტრის ხალხური თეატრის  «Քեֆ անողի քեֆը չի պակասի(მოქეიფეს ქეიფი არ მოაკლდება)» წარმოდგენის პრემიერა. 1დარბზი საავსე იყო მაყურებლებით, აქ იმყოფებოდნენ არამარტო ბათუმელი სომხები, არამედ ჩაქვიდან და ოზურგეთიდან ჩამოსული სომხებიც.
წარმოდგენის საპატიო სტუმრები იყვნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, ბათუმში სრ მთავარი კონსული, ეღიშე სარგსიანი,  სამცხე ჯავახეთისა  და წალკის ეპარქიალური ვიკარიატის ვიკარიუსი არქიმანდრიტი  მაღაქია ამირიანი, ბათუმის სურბ ფრკიჩ ეკლესიის, აჭარის, გურიისა და იმერეთის სომხთა სულიერი მწყემსი, მღვდელი არარატ გუმბალიანი.
2სომხური ენის მასწავლებლის სათენიკ დანიელიანის ხელმძღვანელობით და მოხალისეების მონაწილეობით ცენტრმა ჰოვჰანნეს თუმანიანის 150 წლის იუბილეს მიუძღვნა თუმანიანის ზღაპრის: «Քեֆ անողի քեֆը չի պակասի(მოქეიფეს ქეიფი არ მოაკლდება)» დადგმა.  წარმოდგენაში ჩართულნი იყვნენ 13 მოყვარული მსახიობი, რომელთაგან იყვნენ 5 მუსიკოსი , 2 სპორტსმენი, ხელოსნები, საზოგადოების სხვადასხვა  სფეროს წევრები. მათ მთელი გულით, დიდი აღტაცებით და მდიდარი ფანტაზიით ჩაერთვნენ დადგმის შესრულებაში და მსახიობური ლამაზი და  ლიტერატურული თამაშით მხარი დაუჭირეს დადგმას,  თეატრის სცენიდან წარდგენის პატივსაცემად. 3
შთაბეჭდილებები მოლოდინს გადააჭარბა. დიდი ლორელის მუდამ თანამედროვე შემოქმედების დადგმა გაიმართა დამსწრეების მხურვალე აპლოდისმენტებით,  დიდი ენთუზიაზმით და კმაყოფილების თბილი გამოხატვით.
წარმოდგენის შეფასების სიტყვით გამოვიდა ბათუმში სრ მთავარი კონსული, ეღიშე სარგსიანი, აჭარის სომხების სულიერი მწყემსი, მღვდელი არარატ გუმბალიანი. სიტყვით გამომსვლელებმა მადლობა გადაუხადეს ორგანიზატორებს, მანთაშიანც ცენტრს, ბათუმელი სომხების თემს, ხაზი გაუსვეს თეტრის როლს და მნიშვნელობას საზოგადოების ჩამოყალიბების საქმეში და ბათუმელი სომხების ერთაინობას.
ღონისძიება შეაჯამა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა. უწმინდესმა ვაზგენმა დამსწრეებს გადასცა ყოველთა სომეხთა კათოლიკოსის, გარეგინ მეორის კურთხევა 4და კეთილი სურვილები აჭარის სომხებს, დააფასა მათი ერთგულება სომხური წმინდა ეკლესიისადმი.
უწმინდესი ვაზგენი მიუბრუნდა ბათუმის ალ. მანთაშიანცის საქმიანობას, რომელიც თავისი სკოლამდელი აღსაზრდელით, შაბათის სკოლით, შემოქმედებითი წრეებით გახდა ადგილობრივი სომხების ეროვნული ცენტრი.  დიდად შეაფასა ადგილობრივი სომხების მიერ ხალხური თეატრის შექმნა, რაც უთუოდ ახალი  მამოძრავებელი სტიმულია ეკლესიის ირგვლივ ბათუმელი სომხების გაერთიანების მიმართულებით.
ეპარქიალურმა წინამძღავრმა თავისი კურთხევით და შეფასებით მიმართა ცენტრის ხელმძღავნელს, სონა ჰოვჰანნისიანს და სულიერ მწყემს, მღვდელ არარატ გუმბალიანს, სწორად ორგანიზებული საქმიანობისა და ერთგული მსახორებისთვის. წმინდა მამამ თავისი კურთხევა უბოძა ცენტრის მასწაცლებლებსა და ახლადშექმნილ ხალხური თეატრის  შემადგენლობას და შეფასებისა და მისალოცი სიტყვებით მიმართა სათენიკ დანიელიანს, დიდი 5სამუშაოების შესრულებისა და ბათუმელი სომხებისთვის ლამაზი ღონისძიებების მიძღვნისთვის. უწმინდესმა მამამ სათენიკ დანიელიანს გადასცა თემის სიგელი.
ათეულობით წლების წინ ბათუმში ფუნქციონირებდა სომხური სახელმწიფო დრამატული თეატრი, რომელიც მხატვრული მაღალი ღირებულების წარმოდგენებით აჭარის სომხებს ინარჩუნებდა თატრთან და ტრადიციებთან ახლოს. სწორედ თეატრისადმი სიყვარულის გამო, სულ რაღაც წელიწადნახევრის წინ მასწავლებლის, სათენიკ დანიელიანიის იდეითა და სულიერი მწყემსის, მღვდლის, არარატ გუმბალიანის ინიციატივით შეიქმნა  ეს ხალხური თეატრი, რომელიც  დიდი სიყვარულით და ინტერესით სარგებლობს ბათუმის სომხური თემის წრეში.

Премьера народного театра, посвященная 150-летнему юбилею Ованеса Туманяна PDF Печать E-mail
A3 апреля 2019 года, в зале Государственного музыкального центра г. Батуми, состоялась премьера постановки «У пирующего пира не убудет» народного театра центра имени Александра Манташева г. Батуми Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии. В полном 1зрителями зале присутствовали не только батумские армяне, но и армяне, приехавшие из Озургети и Чаква.
Почетными гостями спектакля были Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, Генеральный консул Республики Армения в г. Батуми Егише Саргсян, викарий Общего Викариата Самцхе-Джавахети и Цалка, Преподобный Архимандрит Магакия Амирян, духовный пастырь армян церкви Сурб Пркич г. Батуми, Аджарии, Гурии и Имерети, достопочтенный отец Арарат Гумбалян.
Под руководством учителя армянского языка, Сатеник Данелян и при участии добровольцев, к 150-летнему юбилею великого армянского поэта 2Ованеса Туманяна центр им. Ал. Манташева подарил спектакль «У пирующего пира не убудет» по мотивам одноименной сказки Ов. Туманяна. В спектакле были задействованы 13 артистов-любителей разных профессий, в том числе 5 музыкантов, 2 спортсмена, ремесленники и представители разных сфер, которые с большим энтузиазмом, воодушевлением и преданностью подключились к постановке, и своим артистизмом и прекрасной игрой достигли того, чтобы спектакль удостоился чести быть представленным на театральной сцене. 3
Впечатление от постановки было невероятным. Всегда актуальное и злободневное произведение Великого Лорийца сопровождалось бурными овациями и большим одухотворением.
В завершении спектакля со словами высокой оценки выступил Генеральный консул РА в г. Батуми Егише Саргсян, а также духовный пастырь армян Аджарии, священник Арарат Гумбалян, которые поблагодарили организаторов спектакля, центр им. Александра Манташева, общину батумских армян, и отметили важную роль армянского народного театра в формировании общины и единении батумских армян.
Мероприятие резюмировал Глава Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, который передал присутствующим отцовское благословение Его Святейшества, Католикоса всех армян  Гарегина II и его добрые пожелания армянам Аджарии, высоко оценив их служение Армянской Святой Церкви. Предводитель 4Епархии ААЦ в Грузии в своем слове отметил деятельность культурно-образовательного и молодежного центра имени Ал. Манташева г. Батуми, который благодаря работе подготовительной школы, воскресной школы, организации различных мероприятий художественными группами, стал национальным центром местных армян. Глава Епархии отметил важность создания народного театра, который, безусловно, станет новым стимулом единения батумских армян вокруг церкви. Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян дал свою оценку и благословил и поблагодарил руководителя центра, Сону Ованнисян, а также настоятеля церкви, достопочтенного отца Тер Арарата Гумбаляна за правильно организованную деятельность и преданную службу. Глава Епархии ААЦ в Грузии также благословил педагогов и воспитателей центра им. Александра Манташева, участников новосозданного народного театра, и со словами благодарности за проделанную работу и прекрасно организованные для батумских 5армян мероприятия обратился к руководителю театра, Сатеник Данелян, после чего вручил ей почетную грамоту Епархии.
Следует отметить, что много лет назад в г. Батуми действовал армянский государственный драматический театр, благодаря высококвалифицированным и замечательным постановкам которого армяне Аджарии были близки к армянскому театру и его традициям. Любовь к театру и побудила намерение педагога С. Данелян полтора года назад с совместной инициативой духовного пастыря Арарата Гумбаляна, создать народный армянский театр, который уже заслужил большую любовь и интерес среди представителей армянской общины г. Батуми.