საქართველოს სომეხთა ეპარქიაში წმიდა ვარდაპეტ-მთარგმნელებისა და მათი მოწაფეების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ეროვნულ-საეკლესიო დღესასწაული აღინიშნა კიდევ ერთი ლამაზი ღონისძიებით. PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
IMGP3239
13 ოქტომბერს საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის გალუსტ გიულბენკიანის სახელობის დარბაზში გაიმართა ლიტერატურულ-მუსიკალური საღამო, რუბრიკით „სომხური რენესანსი: შუა საუკუნეების ლიტერატურა და მუსიკა“, რომელიც ორგანიზებული იყო თბილისის სომინტელიგენციის კავშირის და თბილისის სომეხთა ასამბლეის მიერ, საქართველოს სომეხთა ეპარქიასთან მოქმედ „ჰაიარტუნ“ ცენტრის მხარდაჭერით და მიეძღვნა მთარგმნელთა დღე.
ღონისძიება დაიწყო „მამაო ჩვენოს“ ლოცვით და „სურბ გევორგ“ საკათედრო ტაძრის კანდელაკის მღვდელ ჰუსიკ ჰარუთიუნიანის კურთხევით. ღონისძიების წამყვანმა, თბილისის სომინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარემ ენოქ თადევოსიანმა შეკრებილ საზოგადოებას წარმოუდგინა აღნიშნული პერიოდი თავისი იმ აღწერილობით, რომელმაც ჯერ კიდევ მე-9 საუკუნეში ნიადაგი შექმა იმისათვის, რომ გამოვლენილიყო ცხოვრების სხვადასხვა სფეროებში, გამყარებულიყო ხელოვნების ისტორიაში და გამხდარიყო რენესანსის ეპოქა.
დამწერლობის შექმნის და ისტორიული მოვლენების განვითარების შემდეგ, ასევე არაბთა სახალიფოს ბატონობისაგან გათავისუფლების შემდეგ სომხურმა კულტურამ აღუწერელი აღმავლობა განიცადა, რაც გამოიხატა ლიტერატურაში, მუსიკაში, არქიტექტურაში, ქანდაკებასა და სხვა სფეროებში.
ღონისძიება ეძღვნებოდა ლიტერატურსა და მუსიკა, რაც ასე ამომწურავად იქნა გაანალიზებულ ფილოლოგ ნაირა მარკარიანისა და მუსიკათმცოდნე მარტა გეორგის მიერ, რომლებმაც ისაუბრეს შუა საუკუნეების ლიტერატურის ისტორიაში შესულ გრიგორ ნარიკაცის, ნერსეს შნორჰალის, ნაჰაპეტ ქუჩაკის, საიათნოვასა და სხვათა შესახებ. აღნიშნა, რომ იერუსალიმში დაცულია 27 ათასი სომხური ხელნაწერი, პოეტური თარგმანი, ფილოსოფიური ნამუშევარი, რომლებმაც ერს გზა გაუკვალეს ცივილიზაციისკენ, მსოფლიო ლიტერატურის ოქროს საგანძურისკენ.
საღამოზე გრიგორ ნარიკაცის, ნერსეს შნორჰალის, ნაჰაპეტ ქუჩაკის ჰაირენების ქართულ და რუსული საკუთარი თარგმანები, ასევე საიათ ნოვა ლექსები წაიკითხეს პოეტმა - მთარგმნელებმა გივი შაჰნაზარმა, მიხაილ ანანოვმა, საქართველო დამსახურებულმა მსახიობმა რობერტ ჰოვანსიანმა და სხვებმა. საღამოს ამშვენებდნენ ნინა კარაპეტიან-გევორკოვას და მედუდუკე ვანო მკრტჩიანის ლამაზი მუსიკალური ნომრები. ღონისძიების დასასრულს დამსწრეებმა მოისმინეს მესროპ მაშტოცის მიერ დაწერილი, დღეს უკვე 1600 წლის საგალობლები, რითაც დასრულდა წმიდა ვარდაპეტ-მთარგმნელებისა და მათი მოწაფეების ხსოვნისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ციკლი.

Национально-церковный праздник, посвященный памяти Святых Учителей-Переводчиков и их учеников, отметили еще одним прекрасным мероприятием в Епархии ААЦ в Грузии. PDF Печать E-mail
IMGP3239
13 октября, в зале имени Галуста Гюльбенкяна центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии состоялся литературно-музыкальный вечер, посвященный Празднику Святых Переводчиков, под названием «Армянское Возрождение: средневековая литература и музыка», который организовали Союз армянских интеллектуалов Грузии и Ассамблея тбилисских армян, при поддержке центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии.
Мероприятие началось с молитвы «Отче Наш» и благословения ключаря Кафедральной церкви Сурб Геворг священника Усика Арутюняна. Ведущий вечера, председатель Союза армянских интеллектуалов Тбилиси Енок Тадевосян, представил собравшейся аудитории описание того периода, основа которого была создана еще в 9-ом веке, что способствовало совершению открытий в разных сферах жизни и зафиксированию их в истории искусств, и стало эпохой Возрождения.
После создания письменности и развития исторических событий, после того, как было сброшено тяжкое иго Арабского халифата, Армянская культура пережила неописуемый подъем, который отразился в литературе, музыке, архитектуре, скульптуре и других сферах.
Главными темами мероприятия были литература и музыка, филолог Наира Маркарян и музыковед Марта Георг рассмотрели их с разных углов, они вспомнили имена Григора Нарекаци, Нерсеса Шнорали, Наапета Кучака, Саят-Новы, вошедшие в историю средневековой литературы. Было отмечено, что в Иерусалиме сохранилось 27 тысяч армянских рукописей, переводов поэзии, философских трудов, которые проложили путь нации к цивилизации, в золотой фонд мировой литературы.
В течение вечера поэт и переводчик Гиви Шахназари, Михаил Ананов, заслуженный артист Грузии Роберт Оганесян и другие прочли айрены Григора Нарекаци и Наапета Кучака в собственном переводе на русском и грузинском языках, а также стихотворения Саят-Новы. Вечер украсили музыкальные номера в исполнении Нины Карапетян-Геворковой и дудукиста Вано Мкртчяна. В конце мероприятия присутствующие послушали написанный Месропом Маштоцем 1600-летний шаракан, которым и завершился ряд мероприятий, посвященный Празднику Святых Переводчиков-Учителей и их учеников.