„გლახო - მეორე სიცოცხლე“ კომპაქტ-დისკის პრეზენტაცია თბილისში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
2014 წლის 9 ნოემბერს თბილისში გაიმართა "გლახო - მეორე სიცოცხლე» კომპაქტ-დისკის პრეზენტაცია. კომპაქტ-დისკი, რომელიც შეიცავს სომეხი მომღერლის, სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს დამსახურებული არტისტიგლახო ზახაროვის 6 სომხურ და 6 ქართულ სიმღერას, ნამდვილად გახდა აღმოსავლური სიმღერების აწ გარდაცვლილი საუკეთესო შემსრულებლის, თბილისელი ცნობილი მომღერლის მეორე დაბადება.
კომპაქტ-დისკი გამოიცა საქართველოში სრ ყოფილი ელჩი, ამჟამად სრ იუსტიციის მინისტრის ოვანეს მანუკიანის ეგიდით, ვისთვისაც გლახო ზახაროვის მიერ საიათნოვას სიმღერების შესრულება იყო ნამდვილი აღმოჩენა.
გლახო - მეორე სიცოცხლე“ კომპაქტ-დისკის პრეზენტაცია დაიწყო სრ იუსტიციის მინისტრის ოვანეს მანუკიანისა და მასთან ერთად ერევნიდან ჩამოსული სტუმრების, თბილისელი სომეხი საზოგადოებრიობის, „ჰაიარტუნ“ ცენტრის დოლისა და დუდუკის წრეების აღსაზრდელბისა და გლახო ზახაროვის ახლობლების მიერ მომღერლის საფლავი ყვავილებით შემკობით და საკმევლის კმევით. საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვრის მისი ყოვლადუსამღვდელოესობის ეპისკოპოს ვაზგენ მირზახანიანის წინამძღოლობით შესრულდა პანაშვიდი მიცვალებულის სულის სიმშვიდისათვის.
ღონისძიება გაგრძელდა საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკის დიდ დარბაზში, სადაც სხვა მხატვრების ნამუშევრებთან ერთად გამოფენილი იყო ცნობილი მხატვრის, თბილისური კოლორიტის შექმნის დიდოსტატის თენგიზ მიკოიანცის ტილოები.
თბილისის ქალაქური სიმღერებისა და საიათნოვას მელოდიების შეუდარებელი შემსრულებლის მიმართ სიყვარულმა და პატივისცემა ნამდვილი თბილისელის გლახო ზახაროვის ხსოვნისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე შეკრიბა თბილისელი მრავალეროვანი საზოგადოება, ისინი, ვისაც ახსოვს და ვინც აფასებს მომღერალს.
პრეზენტაცია დაიწყო საიათნოვას „დუნ ენ გლხენ ...“ სიმღერის გლახო ზახაროვის შესრულების ჩანაწერი და გადაეცა ანსამბლს "ქსოვრელები" (ხელმძღვანელი: გიორგი-ელდარ შოშიტაშვილი). შემდეგ სიმღერით და დეკლამაციით გამოვიდნენ საქართველოს სომეხთა ეპარქიის ინდივიდუალური შემსრულებლები ანა პოღოსოვა, ნინა კარაპეტიან-გევორკოვა, პეტროს ადამიანის სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის მსახიობები რობერტ ჰოვანისიანი, რობერტ აღაჯანიანი, სამველ ელბაკიანი, ჰენრიხ პეტროსიანი, „ჰაიარტუნ ცენტრის დუდუკის (მასწავლებელი: ივანე მკრტჩიანი) და დოლის (მასწავლებელი: რობერტ კაშავანიძე) კლასების მოწაფეები.
საიათნოვას ნაწარმოებებს, ქალაქურ სიმღერას და დეკლამაციას ავსებდა ერევნიდან სრ სახალხო არტისტების რუბენ მათევოსიანისა და ჯივან გასპარიანის, გლახო ზახაროვის შესახებ სიტყვის ჩანაწერები. ყურადსაღებია რიგითი ქართველი მოქალაქის, თემურ ჯალაღონიას, გულწრფელი სიტყვა, რომელიც ქედს იხრიდა გლახო ზახაროვის ნიჭისა და სომხურ-ქართული მეგობრობის წინაშე.
გაიჟღერა გლახო ზახაროვზე გივი შაჰნაზარის მოგონებებმა. სრ ეროვნული კრების წევრმა ტაჭატ ვარდაპეტიანმა მაღალი შეფასება მისცა თბილისურ სომხურ ხელოვნებას და მოუწოდა მშობლიურის შენარჩუნებისკენ, სრ იუსტიციის მინისტრმა ოვანეს მანუკიანმა გლახო ზახაროვს უწოდა ორი ქალაქების მეგობრობის დამაკავშირებელი ხიდი და გამოთქვა სურვილი, რომ „გლახო - მეორე სიცოცხლე“ სახელწოდებით კომპაქტ-დისკი თაობებისთვის გახდეს გლახო ზახაროვის ფენომენის აღმოჩენა.
მომღერლის ქალიშვილმა ჟასმინა მდივანმა მადლიერების სიტყვით მიმართა სრ იუსტიციის მინისტრ, საქართველოში სრ ელჩს, საელჩოს თანამშრომელ მიქაელ ავაგიანს, საქართველოს სომეხთა ეპარქიას, ყველა მხარდამჭერს, კომპაქტ-დისკის გამოშვებისა და საღამოს მაღალ დიონეზე ორგანიზებისათვის.
თბილისის საკრებულოს წევრმა ალეკო ელისაშვილმა მაღალი შეფასება მისცა თბილისის კულტურის განვითარების საქმეში უკვდავი გლახო ზააროვის წვლილს და განაცხადა, რომ ქალაქის საკრებულო მზადაა, ოჯახის თანხმობის შემთხვევაში, ორგანიზება გაუწიოს და განახორციელოს გლახო ზახაროვის გადასვენება სომეხ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა ხოჯივანქის პანთეონში.
ღონისძიების ბოლოს საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მისმა ყოვლადუსამღვდელოესობამ ეპისკოპოსმა ვაზგენ მირზახანიანმა დამსწრეებს მიმართა კურთხევის სიტყვით, აღნიშნა, რომ საქართველოს სომეხთა ეპარქიისა და საქართველოში სომხეთის რესპუბლიკის საელჩოს თანამშრომლობა უწყვეტია, რომ მათ აქვთ თანამშრომლობის ახალი პროგრამები, რომლებიც მიმართულია სომხურ-ქართული მეგობრობის გაღრმავებისა და საქართველოში სომხური კულტურის განვითარებისაკენ.
ღონისძიების დროს სომხეთის რესპუბლიკის დიასპორის სამინისტროს დსთ-ს ქვეყნების სომხური სათვისტომოების სამმართველოს კავკასიის რეგიონის განყოფილების გამგემ ტარონ შაგოიანმა საქართველოს სომი ინტელიგენციის კავშირის თავმჯდომარე ენოქ თადევოსიანს გადასცა სრ დიასპორის სამინისტროს მედალი „მშობლიურის დესპანი“. საღამოს სომხურ და ქართულ ენებზე უძღვებოდნენ სრ იუსტიციის სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელი წოვინარ ხაჩატრიანი და საქართველოს სომეხთა ეპარქიის სოციალურ საკითხთა სამსახურის ხელმძღვანელი მიქაელ ავაგიანი. ღონისძიების დასასრულს ყველა მონაწილემ მიიღო „გლახო - მეორე სიცოცხლე“ კომპაქტ-დისკი.

Презентация компакт-диска «Глахо – вторая жизнь» в Тбилиси PDF Печать E-mail
9 ноября 2014 года в Тбилиси состоялась презентация компакт-диска «Глахо – вторая жизнь». Компакт-диск, который вмещает 6 армянских и 6 грузинских песен армянского певца, заслуженного артиста Армении и Грузии Глахо Захаряна, стал по праву вторым рождением ушедшего из жизни лучшего исполнителя восточных песен, известного армянского певца г. Тбилиси – Глахо Захаряна.
Компакт-диск был выпущен в Грузии при поддержке бывшего посла РА в Грузии, нынешнего министра юстиции РА Ованеса Манукяна, для которого песни Саят-Новы в исполнении Глахо Захаряна стали настоящим открытием.
До начала презентации компакт-диска «Глахо – вторая жизнь» министр юстиции Республики Армения и приехавшие вместе с ним гости из Еревана, армянская общественность г.Тбилиси, воспитанники кружка дхола и дудука центра «Айартун» вместе с родственниками Глахо Захаряна возложили цветы к могиле певца, где распространилось благоухание ладана. Под председательством Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, предводителя Епархии ААЦ в Грузии, был отслужен заупокойный молебен по почившему.
Далее мероприятие продолжилось в большом зале Национальной библиотеки парламента Грузии, где в соответствии с тематикой дня вместе с другими художниками были выставлены полотна известного живописца, великого мастера создания тбилисского колорита – Тенгиза Микоянца.
Любовь к неподражаемому исполнителю тбилисских городских песен и мелодий Саят-Новы, уважение к памяти истинного тбилисца Глахо Захаряна объединили на мероприятии многонациональное городское общество - всех тех, кто помнит и ценит Глахо.
Презентация началась с записи песни Саят-Новы «Дун эн глхен...» в исполнении Глахо Захаряна и продолжилась выступлением ансамбля «Ксоврелеби» под руководством Георгия-Эльдара Шошиташвили. После друг за другом последовали: декламация и песни сольных исполнителей центра «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии Анны Погосовой и Нины Карапетян-Геворковой, актеров Тбилисского армянского государственного драматического театра им. Петроса Адамяна Роберта Ованисяна, Роберта Агаджаняна, Самвела Элбакяна и Генриха Петросяна, выступление воспитанников кружков дхола (педагог – Роберт Кашаванидзее) и дудука (педагог – Иване Мкртчян) центра «Айартун».
Произведения Саят-Новы, городские песни и декламация чередовались записями из Еревана, в которых народные артисты Республики Армения - Рубен Матевосян и Дживан Гаспарян - рассказывали о Глахо Захаряне. Примечательна была трогательная речь простого грузинского горожанина – Темура Джалагония, который преклонился перед талантом Глахо Захаряна и многовековой армяно-грузинской дружбой.
Прозвучали воспоминания поэта и переводчика Гиви Шахназари; депутат Национального собрания РА Тачат Вардапетян восславил армянское искусство г. Тбилиси и вновь призвал к сохранению родного языка; министр юстиции Республики Армения Ованес Манукян назвал Глахо Захаряна певцом, который подобно мосту объединяет и укрепляет дружбу двух городов, и пожелал, чтоб компакт-диск под заглавием «Глахо – вторая жизнь» стал бы открытием феномена Глахо Захаряна для последующих поколений.
Дочь певца – Жасмина Мдивани поблагодарила министра юстиции РА, Посла РА в Грузии, сотрудника посольства Михаила Авакяна, Епархию ААЦ в Грузии и центр «Айартун», всех тех, кто оказал поддержку в издании компакт-диска и организации вечера на столь высоком уровне.
Член тбилисского Сакребуло Алеко Элисашвили, высоко оценив вклад бессмертного Глахо Захаряна в развитие тбилисской культуры, заявил, что Сакребуло(Городское собрание) с согласия семьи готово организовать и осуществить перезахоронение Глахо Захаряна в Тбилисский пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк».
По завершении мероприятия Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, предводитель Епархии ААЦ в Грузии благословил присутствующих и дал свою оценку. Епископ отметил, что сотрудничество между Епархией ААЦ в Грузии и посольством РА в Грузии продолжается, огласив при этом новые проекты сотрудничества, которые направлены на углубление армяно-грузинской дружбы и развитие армянской культуры в Грузии.
В ходе мероприятия руководитель Кавказского отдела министерства Диаспоры РА Тарон Шагоян наградил медалью министерства Диаспоры «Посол родного языка» председателя Союза армянской интеллигенции Грузии Енока Тадевосяна. Вечер на армянском и грузинском языках повели пресс-секретарь Министерства юстиции Армении Цовинар Хачатрян и Михаил Авакян, руководитель службы по социальным вопросам при резиденции Епархии ААЦ в Грузии. В конце всем участникам мероприятия подарили компакт-диск «Глахо- вторая жизнь».