საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარმა მონაწილეობა მიიღო ეზიდური სასულიერო-კულტურული ცენტრის გახსნაში PDF ბეჭდვა ელ. ფოსტა
20150616 135022
2015 წლის 16 ივნისს, თბილისში გაიხსნა ეზიდური სათვისტომოს ახალადაშენებული სასულიერო-კულტურული ცენტრი. ეზიდთა სასულიერო საბჭოსა და საქართველოში ეზიდთა სახლის მიწვევით, გახსნის ცერემონიას ესწრებოდა საქართველოს სომეხთა ეპარქიის წინამძღვარი მისი ყოვლადუსამღვდელოესობა ეპისკოპოსი ვაზგენ მირზახანიანი, ეპარქიის სამართლებრივ და სახელმწიფოსთან ურთიერთობის საკითხთა განყოფილების დირექტორ მიქაელ ავაგიანის თანხლებით.
პრეზენტაციის ცერემონიას ესწრებოდნენ საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში, პაატა ზაქარეიშვილი, საქართველოს რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოს თავმჯდომარე ზაზა ვაშაყმაძე, ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში საქართველოს პრეზიდენტის მრჩეველი სოფიო შამანიდი, საქართველოს პარლამენტის წევრები და სხვა ოფიციალური პირები.
ხალხმრავალ დარბაზში შეკრიბილნი იყვნენ თბილისის ეზიდთა სათვისტომოს წევრები, ინტელიგენციის წარმომადგენლები, სასულიერო პირები, თბილისის სხვადასხვა სათვისტომოთა ხელმძღვანელები და წარმომადგენლები.
ზაზა ვაშაყმაძემ ამ ღირსშესანიშნავი დღის მონაწილეებსა და ერაყის ქურთისტანიდან ჩამოსულ სტუმრებს იეზიდთა საკულტო სახლისა და კულტურის ცენტრის გახსნა მიულოცა და აღნიშნა, რომ „თითოეული ეთნიკური   თუ რელიგიური ჯგუფი სახელმწიფოს განუყოფელი ნაწილია. იეზიდმა ხალხმა მრავალსაუკუნოვანი თანაცხოვრების განმავლობაში ქართველებთან ერთად გადაიტანა  ყველა ტკივილი და განიცადა ქვეყნის აღმშენებლობით გამოწვეული სიხარული. დღეს სახელმწიფოს რელიგიური პოლიტიკის მთავარი მიმართულება მათი უფლებების დაცვა და სულიერი განვითარების ხელშეწყობაა. სწორედ ამ ხელშეწყობის შედეგია ეს დღესასწაული და მასში ერაყის ქურთისტანიდან  ჩამოსული სტუმრების  მონაწილეობა“.
ეზიდთა სათვისტომოს ცენტრის გახსნა მიულოცეს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა.
დღესასწაულს ესწრებოდნენ სხვადასხვა ქვეყნებიდან ჩამოსული ეზიდური სათვისტომოების წარმომადგენლები. სომხეთის რესპუბლიკის ეზიდთა საზოგადოებაც წარმოდგენილი იყო სპეციალური დელეგაციით.

Предводитель Епархии ААЦ в Грузии присутствовал на открытии езидского духовного и культурного центра |
16 июня 2015 года, в Тбилиси открылся новый духовный и культурный центр езидской общины. По приглашению Духовного совета езидов и Дома езидов в Тбилиси на торжественной церемонии открытия центра присутствовал предводитель Епархии ААЦ в Грузии, Его Преосвященство Епископ Вазген Мирзаханян, в сопровождении Михаила Авакяна, директора отдела по юридическим вопросам и сотрудничеству Епархии ААЦ в Грузии. На церемонии открытия присутствовали госминистр Грузии по вопросам примирения и гражданского равноправия Паата Закареишвили, руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе, советник президента Грузии по вопросам национальных меньшинств, г-жа София Шаманиди, депутаты парламента Грузии и другие должностные лица. В многолюдном зале собрались члены тбилисской езидской общины, представители интеллигенции, духовные лица, лидеры и представители разных тбилисских общин. По случаю открытия центра езидскую общественность поздравили представители государственной власти. Присутствующих по случаю открытия езидского духовного и культурного центра поздравил руководитель Государственного агентства по вопросам религии в Грузии Заза Вашакмадзе. Он отметил, что «каждое религиозное или национальное меньшинство является неотъемлемой частью нашего государства. Езидский народ в течение многовекового сосуществования с грузинским народом прошел много испытаний и познал радость процветания страны. Сегодня главным направлением религиозной политики государства является защита их прав и поддержка духовного развития. Именно благодаря данной поддержке состоялся праздник, в котором участвуют гости из Иракского Курдистана.» В торжестве приняли участие представители езидских общин из разных стран мира. Езидскую общину Армении представляла специально прибывшая делегация. |